Powered by Smartsupp

Veľký sprievodca výberom matracov: Ako vybrať ideálny matrac?

SPIMSI zdravotné matrace

Ako vybrať ideálny matrac ? Alebo čo všetko potrebuješ vedieť o kúpe matraca ?

Je tu nová doba - moderné materiály, moderné technológie i moderní ľudia. Za uplynulé roky sa nám nakupovanie matracov výrazne zmenilo. Špičkové nové technológie, online e-shopy, rýchla preprava „matracov v krabici“ spôsobili, že výber kvalitného matraca je pomerne náročný. Našťastie máme pre Teba všetky odpovede v tomto kompletnom sprievodcovi nákupom matracov.

SPIMSI - postup výberu matraca

Výber ideálneho matraca zahŕňa oveľa viac, než len ohmatať si ho za 3 minúty v obchode a dúfať, že bude dobrý. Potrebuješ si prehodnotiť, ako spíš a prehodnotiť spoľahlivosť značky matraca, ktorú si vyberieš. Môže sa to zdať náročné, ale tento sprievodca nákupom matracov ti uľahčí nájdenie správneho matraca. Prečítaj si pár našich tipov a získaš za to roky príjemného spánku.

  1. Stanov si rozpočet
  2. Zváž ideálnu tuhosť matraca
  3. Zisti, ktoré funkcie chceš a potrebuješ
  4. Vyber si typ matraca
  5. Vyber si veľkosť matraca
  6. Skontroluj podmienky vrátenia a záruku

#1 - Stanov si rozpočet

Jedna z prvých tvojich úloh je zorientovať sa v cenách matracov. Lacné ekonomické matrace sa pohybujú cenovo aj pod 150 €, ale tie najkvalitnejšie luxusné nájdete i v cene nad 3000 €. Okrem kvality prevedenia a komfortu spánku je i rozdielna ich životnosť. Niektoré vydržia v dobrom stave pri bežnom používaní max. 3-4 roky, a niektoré zvládnu s ľahkosťou i 10 rokov. Ak sa správne rozhodneš pre cenové rozpätie matracov, umožní ti to rýchlo sa dostať k užšiemu výberu matracov s najvyšším hodnotením.

Možno si teraz kladieš otázku: Prečo sú matrace také drahé? V tejto dobe nájdeš mnoho ultra-lacných riešení i pre matrace. Výsledkom je ale komfort spánku, hygiena i životnosť. Tu je cenový sprievodca, ako si kúpiť matrac vo svojom rozpočte.

Pod 100 € : Veľmi lacný matrac. Vhodný do hosťovskej izby na prechodné spanie. Pri bežnom používaní vydrží 2 roky, ak budete mať šťastie.

100 – 200 €: Lepšie materiály a lepšia kvalita, ale nie ideál, na ktorom by si chcel spať najbližších 10 rokov. Možno posteľ pre hostí?

200 - 300 €: Priemerný kvalitný matrac na každodenné použitie. Mnoho veľmi dobrých matracov spadá do tohto rozsahu.

300 - 500 €: Tu hovoríme o ozajstnej kvalite. Za túto cenu získaš pekný mix luxusného pohodlia, cenovo dostupný a odolný. Na väčšinu týchto matracov sa vzťahuje záruka 5+ rokov. Do tohto radu patria SPIMSI NEW WINDSPIMSI NATURALSPIMSI TVRDOSPIMSI SVIEŽO a ďalšie.

500 - 1000 € : Pre tých čo si doprajú najvyššiu kvalitu spánku, spadá do tejto exkluzívnej skupiny: SPIMSI ZDRAVO, SPIMSI LENIVO, SPIMSI CHLADIVO, SPIMSI EXTRA TVRDO a ďalšie.

Viac ako 1000 €:  Uff, dosť drahé. Matrace v tejto cenovej kategórii sú zvyčajne hybridy penovo-pružinové matrace vyrobené z desiatok druhov drahej peny a stoviek taštičiek. Takáto cena vám môže ale poskytnúť super mäkký matrac, ale to nevyhnutne neznamená, že poskytne správnu podporu pre váš typ postavy alebo štýl spánku.

#2 - Zvážte tuhosť matraca

Pri kúpe matraca zváž množstvo faktorov, ale najdôležitejší je pravdepodobne tvrdosť matraca. Matrace sa dodávajú v rade možností tvrdosti, ktoré sú označené stupnicou od 1 do 5 (1-najmäkšia, 5-najpevnejšia). Väčšina matracov spadá do rozsahu 3-4, pretože super mäkké matrace nedokážu skutočne podoprieť chrbticu a tie super pevné môžu zhoršiť tlakové body.

Tuhosť matraca hrá dôležitú úlohu v kvalite tvojho spánku. Tiež určuje, ako dobre je tvoje telo podporované počas spánku a ako pohodlne sa cítiš. Existujú rôzne typy matracov, z ktorých niektoré sú vyrobené z menej kvalitného materiálu, ktorým chýba podpora. Ak je tvoj matrac príliš mäkký so slabou oporou, riskuješ namáhanie chrbta alebo krku a tiež zlý spánok. Ak je príliš tvrdý, tvoj matrac by ti mohol spôsobiť zbytočnú bolesť kĺbov a celú noc sa budeš hádzať a otáčať sa v snahe nájsť si pohodlnú polohu.

Takže, ktorá úroveň pevnosti je pre teba tá pravá? Závisí to od vašej polohy pri spánku.

Polohy na spanie

Tvoja poloha pri spánku môže ovplyvniť tvrdosť matraca, ktorý si vyberieš. Napríklad osoby, ktoré spia na boku, majú tendenciu uprednostňovať menej pevný matrac, aby umožnili bokom a ramenám viac sa ponoriť do matraca. Pričom osoba spiaca na bruchu alebo chrbte môže uprednostniť tvrdší matrac.

Bočný spánok

"Boční spáči" využívajú mäkšie až stredne tvrdé matrace. Pretože osoby, ktoré spia na boku, spia na ramenách a bokoch, mäkší až stredne pevný matrac drží tieto tlakové body a poskytuje potrebnú dávku, aby sa zobudili bez akejkoľvek stuhnutosti alebo bolesti. Mäkší matrac tiež pomôže udržať chrbticu bočného spáča v lepšom vystretí.

Spáč na chrbte

Tieto osoby obľubujú stredne tvrdý až tvrdý matrac (3-4). Dodatočná podpora pomáha udržiavať chrbticu v neutrálnej polohe a bráni zaguľateniu dolnej časti chrbta. Matrace bez vhodnej podpory, ktoré sú príliš mäkké alebo príliš pevné, môžu nakoniec spôsobiť bolesti krížov. Hľadaj matrac s miernou tuhosťou, ktoré pomôžu udržať hlavné tlakové body, ako sú boky a horná časť chrbta. Táto miernejšia tvrdosť lepšie podoprie kríže počas spánku, čo vám umožní ráno sa zobudiť bez pocitu stuhnutosti.

Spáč na bruchu

Hoci spánok na bruchu je najmenej častou polohou, správna tvrdosť matraca je obzvlášť dôležitá pri prevencii bolestí krku a chrbta. Osoby spiace na bruchu majú tendenciu najviac trpieť stuhnutosťou a bolestivosťou, preto im najviac prospieva tvrdší matrac. Tvrdý matrac zabraňuje tomu, aby sa bedrá osoby, ktorá spí na bruchu, ponorili, čo by mohlo viesť k bolestiam krížov. Podporuje tiež ramená a udržuje krk a hlavu vo vhodnom a pohodlnejšom uhle.

Bolesť taktiež ovplyvňujú výber matraca

Bolesť ramena

Ak riešiš bolesti ramien, pravdepodobne by ti prospel mäkší matrac. Mnoho ľudí, ktorí spia na boku, máva bolesť ramien, ak je ich matrac príliš tvrdý. Je to preto, že matrac nemá dostatočnú priľnavosť pre ich ramená a boky. Mäkký až stredne tvrdý matrac poskytuje pohodlie a poskytuje tvojim ramenám, ktoré potrebujú, a zároveň poskytuje podporu celému tvojmu telu.

Bolesť chrbta

Prebúdzanie sa s bolesťou chrbta je jedným z najčastejších problémov, ktoré ľudia spomínajú v súvislosti s ich matracom. Problém väčšinou pochádza z toho, že ich matrac je mäkký a nemá oporu. Bez ohľadu na to, v akej polohe spíš, je dôležité, aby si mal chrbticu v rovine a správna úroveň tvrdosti matraca urobí rozdiel.

Bolesť bedrového kĺbu

Bolesťami bedier trpí takmer 10 percent dospelej populácie. A bohužiaľ, bolesť bedrového kĺbu sa môže s vekom zvyšovať. Existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú bolesť bedrového kĺbu, a preto je dôležité mať matrac, ktorý nebude spôsobovať žiadnu ďalšiu bolesť. Mäkký až stredne tvrdý matrac je bezpečný výber, z ktorej si môžeš vybrať, aby si sa vyhol alebo znížil bolesti bedier. Mäkší matrac tlmí tvoje boky a zároveň poskytuje oporu, ktorú potrebuješ na pohodlný spánok.

#3 - Zisti, ktoré ďalšie vlastnosti potrebuješ pre svoj matrac

Každý si predstavujeme dobrý spánok inak. Niekto sú rád zaborí do pocitovo teplej postele a periny. Iní radi spia skôr v chlade a len ľahko prikrytí tenkou dekou. Niektorí majú radi hojdajúci povrch a iní sa radi spia ako na tvrdej doske. Tu sú niektoré funkcie, ktoré by ste mohli od svojho matraca požadovať.

Priedušnosť: V niektorých matracoch sa na zvýšenie priedušnosti používa chladivý gél a perforovaná pena. Prenosnosť: Plánuješ v budúcnosti sťahovanie alebo prestavbu? Niektoré matrace vážia ozaj veľa, najmä penové matrace vyrobené z pamäťovej peny alebo penového latexu.
Hojdavosť: Trochu hojdavosti uľahčuje vstávanie (dobré pre seniorov) a je tiež ideálne pre tých, ktorí si radi užívajú aktivity v posteli so svojím partnerom.
Prenos pohybu: Nízky prenos pohybu zaisťuje, že tvoj partner zostane spať, ak sa budeš hádzať a otáčať.
Odvádzanie vlhkosti: Ak ste v noci náchylní na potenie, chcete, aby sa vlhkosť nedostala do vašej pokožky. Poťahy na matrace odvádzajúce vlhkosť vás udržia v suchu a pomôžu predĺžiť životnosť vášho matraca.
Reakcia: Ako rýchlo reaguje váš matrac na vaše pohyby? Matrace s dlhou odozvou nezanechajú po presune na posteli a zmene polohy pôvodnú pozíciu vášho tela. Nízka odozva môže pri častých zmenách polohy znížiť komfort počas spánku.
Hypoalergénne/antialergické: Plesne, roztoče a baktérie môžu spôsobiť ochorenie a skrátiť životnosť matraca o roky. Hypoalergénne modely sú voči týmto útočníkom odolné.

Rozhodni sa, ktoré vlastnosti a funkcionaliry ti znejú dobre, a budeš pripravený vybrať si matraca.

#4 - Výber typu matraca

Existuje množstvo rôznych typov matracov a každý z nich má rôzne vlastnosti. Výber kvalitného typu matraca nie je ani tak o nájdení najlepšieho matraca, ale skôr o nájdení typu, ktorý má vlastnosti, ktoré potrebuješ.

Poďme sa pozrieť na najbežnejšie typy matracov.

Vzduchové matrace: Jednoduché a prenosné, ale buďme realistickí – nechceš nafukovací matrac do postele.
Futony: Populárne polohovateľné postele, futony sú pohodlné, ale nereagujú, skákajú ani nepodporujú zdravú chrbticu. Spanie na futone je v podstate ako spanie na gauči.
Vnútorná bonell pružina: Tieto matrace obsahujú špirály (pružiny), ktoré sú všetky spojené, čo znamená, že najťažšia časť vášho tela (alebo najťažší cestujúci na posteli) vtiahne všetko ostatné.

Taštičkové pružiny: Matrace s taštičkovou pružinou sú špičkou medzi pružinovými matracmi. Každá pružina je samostatne uložená v ochrannej taške. Čím väčší počet pružín matrac obsahuje, tým optimálnejšie kopíruje telo.

Pamäťová pena: Matrace z pamäťovej peny sú husté a ťažké. Dokážu sa dobre prispôsobiť tvaru vášho tela a majú nízky prenos pohybu. Sú tiež prirodzene hypoalergénne.
Gélová pamäťová pena: Chladivá gélová pamäťová pena sa pridáva do klasickej zmesi pamäťovej peny na zlepšenie priedušnosti. Je určite chladnejšia ako klasická pamäťová pena, no stále nie je taká chladivá ako iné typy matracov.
Latex: Latex je prírodná pena. Penový latex je o niečo priedušnejší ako pamäťová pena, aj keď je dosť drahý. Latexové matrace sú dobrou voľbou pre tých, ktorí chcú viac odozvy a odrazu ako pamäťová pena. Latex má väčší prenos pohybu a môže mu chýbať podpora iných matracov.
Hybridné: Najlepšie matrace pre tých, ktorí radi kombinujú, hybridné matrace kombinujú vnútorné pružiny s komfortnou vrstvou peny. Tieto matrace sú luxusnejšie varianty, ktoré ponúkajú ideálnu rovnováhu všetkých funkcií, ktoré sme pokryli, hoci sú dosť ťažké a môžu byť drahé.

#5 - Vyberte veľkosť matraca

Nechcete, aby vám nohy viseli z okraja postele, ale tiež nechcete, aby váš matrac zaberal 90 % vašej podlahovej plochy. Zaobstarať si matrac XL sa môže zdať luxusné, ale je lepšie nájsť správne rozmery pre veľkosť vášho tela a spálne. Nasledujúce veľkosti matracov sú štandardné pre takmer všetky matrace, ktoré sú dnes v predaji a zodpovedajú podobne pomenovaným rozmerom rámu postele.

Rozmery bežných štandardných postelí sú:
Matrac do detskej postieľky určený pre vek dieťaťa do približne troch rokov má rozmer 120 x 60.

Matrac pre juniorov a dospelé osoby má najbežnejší rozmer 200 x 80 a 200 x 90 a iné rozmery ako napr. 195 x 80, 195 x 85, 195 x 90, 200 x 85.

Matrac väčších rozmerov 200 x 100, 200 x 120, 200 x 140 prípadne dvojitý matrac pre kráľa a kráľovnú 200 x 160 a 200 x 180.

#6 - Skontrolujte pravidlá vrátenia a záruku

V tomto momente už máš zrejme pravdepodobne jasnú predstavu o tom, ktorý matrac si chceš kúpiť. Ale predtým, ako sa pustíš do toho, musíš urobiť malý prieskum, aby si sa uistil, že matrac, ktorý si si vybrali, nie je nanič.

Skontrolovaním pravidiel vrátenia a záruky môžete zistiť, či si spoločnosť stojí za svojimi produktmi alebo či sa len snaží predať niečo lacné, čo nevydrží.

Na drahé komfortné matrace by sa mala vzťahovať dlhá záruka. 3-ročná záruka môže byť dobrá, ale viac ročná záruka je skvelá. Mali by ste byť tiež schopní vrátiť matrac bez problémov, ak sa vyskytne nejaká chyba.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nákupný košík
Začnite písať názov produktu, ktorý hľadáte.
Feedback
Ohodnoťte svoju skúsenosť s e-shopom SPIMSI, produktami alebo zákazníckym servisom SPIMSI.
Popíšte nám prosím detaily v čom presnejšie ste boli spokojní alebo nespokojní. (nepovinný údaj)
Zadajte nám prosím váš e-mail, v prípade riešenia problému vás radi budeme kontaktovať. (nepovinný údaj)